فواید آیین شب یلدا در بهداشت روانی افراد

Persian-Epochtimes-Img

شب یلدا یا شب چله یکی از کهن‌‏ترین جشن ایرانی است که در نزد ما ایرانیان جایگاه ویژه‌‏ای دارد. افراد کهنسال می‌‏گویند طولانی ترین شب را زنده نگه می‌‏دارند تا بر ظلمت و تاریکی غلبه کنند و تولد دوباره خورشید را جشن بگیرند. از دیرباز خانواده‌‏های ایرانی به دیدار بزرگان و سالخوردگان فامیل می‌‏رفتند و دور کرسی می‌‏نشستند و با صرف شام، هندوانه، انار و میوه‌‏های دیگر، آجیل و تنقلات، داستان گویی، خواندن شاهنامه و اشعارحافظ و… به استقبال سرمای آغازین زمستان می‌‏رفتند.

آیین یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می‌‏شود. سفره‌‏ای از مهر را می‌‏گشایند و از هر دری سخن می‌‏گویند و با گفتگو با یکدیگر، تفأل زدن به حافظ و… شب یلدا را با شادی و خوشی به صبح می‌‏رسانند. این سنت ارزشمند که پیشینیان دانا و خردمند ما به جای گذاشته‌‏اند، اثرات مثبت و شایسته‌‏ای بر بهداشت روان ما دارد. حفظ این سنت فواید زیادی دارد که به چند مورد از آن اشاره می‌‏کنیم.

تقویت روابط خانوادگی

گاهی بزرگتر‌‏ها و افراد مسن از گذشته‌‏های نه چندان دور یاد می‌‏کنند که انگار مردم در آن دوره شادتر، باصفاتر و با لذت بیشتری زندگی می‌‏کردند. در این روزگار پر مشغله که فرصت کنارهم بودن ما کمتر از گذشته شده، شب یلدا فرصتی فراهم می‌‏کند که ارتباطات خانوادگی را تقویت کرده و از حال یکدیگر با خبر شویم و با مرور خاطرات شیرین، دل‌‏ها را به یکدیگر نزدیکتر کنیم.

بهبود ارتباط عاطفی

کارشناسان ارتباطات معتقدند که ارتباط مستقیم و حضوری، چهره به چهره، بهترین نوع ارتباط است چرا که در این ارتباط، عواطف و احساس منتقل می‌‏شود. شب یلدا بهانه‌‏ای است برای دیدار حضوری و مستقیم که دور هم بنشینیم، یکدیگر را ببینیم، صدای همدیگر را بشنویم، دسته جمعی بخندیم و از حضور هم لذت ببریم.

احساس ارزش

نیازبه ارزشمندی و عزت نفس یکی ازعوامل موثر در بهداشت روان است. هنگامی که افراد بر اساس علاقه‌‏های عاطفی و فامیلی دور هم جمع می‌‏شوند و ارادت، احترام و محبت قلبی خود را به یکدیگر نشان می‌‏دهند، فرد احساس می‌‏کند که مورد تایید اطرافیان واقع گردیده است و خود را ارزشمند می‌‏یابد.

حمایت جمعی

تماس و پیوند با اقوام، این حس را به ما می‌‏دهد که تنها و بی‌‏کس نیستیم و روحیه تعلق را در ما ایجاد می‌‏کند و حس می‌‏کنیم که درمواقع بروز ناملایمات از پشتوانه محکم و استواری برخوردار هستیم. حمایت جمعی، یک سپر محکم در مقابله با استرس و مشکلات است. سپری که اگرچه ممکن است مشکلات ما را از بین نبرد اما مسلما ضرب آنها را می‌‏گیرد و تحمل مشکلات را برای ما راحت‌‏تر می‌‏کند. هم چنین شوخی‌‏ها، خنده‌‏ها، بازی‌‏ها و سایر تفریحاتی که در جمع دورهمی خانوادگی صورت می‌‏گیرند، یکی از راه‌‏های مفید برای کنار آمدن با مشکلات است.

افزایش مهر و محبت

هر انسانی نیاز دارد که دوست بدارد و دوست داشته شود. شب یلدا با دور هم جمع شدن خویشان و دوستان فرصتی فراهم می‌‏شود تا به یکدیگر محبت بورزیم. این فضای محبت، انس ومودت را افزایش داده و کینه‌‏ها و کدورت‌‏های احتمالی را کم رنگ می‌‏کند. ارتباط دوستانه و محبت آمیز، انسان را از احساس نگرانی و اضطراب که از تنهایی و انزوای اجتماعی ناشی می‌‏شود، رهایی می‌‏بخشد.