” به کتابخانه مجازی دبیرستان دوره اول دخترانه سلام اسلام خوش آمدید “

لیست کتاب های معرفی شده

برای بررسی کتاب ها روی اسم کتاب کلیک کنید.

عنوان اصلی:
A funny thing happened on the way to school .‎ .‎ .‎, [۲۰۱۵]‎‬‬‬‬‬
نویسنده:
Davide Calì
دیوید کالی
تصویرگر:
Benjamin Chaud
بنجامین چاد
برگردان:
رضی هیرمندی
سال نشر:
۱۳۹۵
نگارنده:
سپیده سیف اشرفی

کتاب « به مدرسه دیر رسیدم چون… » نوشته دیوید کالی و به تصویرگری بنجامین چاد است. دیوید کالی در این کتاب بهانه‌های‌ دیر رسیدن پسرکی را به مدرسه با تخیل و زبانی طنزآمیز بیان کرده است.

همه ما برای یک بارهم که شده به مدرسه دیر رسیده‌ایم. آن یک بار را به خاطر دارید؟ چه بهانه‌ای برای معلم یا ناظم‌تان جور کردید؟ ساده‌ترین جوابی که احتمالا به ذهن همه‌ی ما در آن لحظه حساس رسیده است این بوده: راستش خواب موندم! یا شاید ماشین بابامون خراب شد…
اما تا حالا فکر کردید که می‌توان جواب‌های بی‌شماری به این سوال داد؟

شخصیت اصلی کتاب « به مدرسه دیر رسیدم چون… » پسرکی است که دیر به مدرسه می‌رسد معلمش علت دیر رسیدنش را جویا می‌شود. پسرک به جای جواب‌های ساده‌ای که ممکن است هر کس دیگری بدهد تخلیش را به کار می‌اندازد و شروع به گفتن بهانه‌هایی عجیب و غریب می کند. بهانه‌هایی پی در پی که شما را به خنده می اندازد. راستش او کم هم نمی‌آورد ! و همینطور به بهانه‌های خیالی‌اش ادامه می‌دهد .
قطعا که معلم‌ش بهانه‌های عجیب و غریب او را باور نمی‌کند. اما تخیل پسرک آن قدر قابل ستایش است که بتوان از دیر رسیدن او به مدرسه چشم پوشی کرد.

داستان این گونه آغاز می شود:

  • بگو ببینم چرا امروز صبح دیر آمدی؟
  • راستش داستانش طولانی است … اولش چند تا مورچه غول‌پیکر صبحانه‌ام را دزدیدند…
  • بعد وقتی داشتم می‌رفتم به طرف ایستگاه اتوبوس نینجاهای بدجنس به من حمله کردند… وقتی نینجاها را تار و مار کردم یک عالم آوازخوان ترسناک راه را بند آوردند…

بنجامین چاد نیز با تصاویری خوش آب و رنگ، دوست داشتنی و کاملا هماهنگ با متن لذت خواندن این کتاب را برای مخاطب بیشتر کرده است.
می‌توانید پس از خواندن کتاب از کودکان بخواهید خود را جای پسرک داستان بگذارند و آن‌ها هم بهانه‌هایی را برای دیر رسیدن به مدرسه به فهرست پسرک اضافه کنند.

درباره‌‌ی نویسنده کتاب به مدرسه دیر رسیدم چون…

دیوید کالی نویسندهی ایتالیایی- سوئدی در سال ۱۹۷۲ متولد شد. او خالق کتاب‌های تصویری و رمان‌های گرافیکی بسیاری برای کودکان و نوجوانان است. در حال حاضر او در ایتالیا زندگی می‌کند و کارهای او به زبان‌های مختلفی در ۲۵ کشور دنیا ترجمه و منتشر شده است.

درباره‌ی تصویرگر کتاب به مدرسه دیر رسیدم چون…

بنجامین چاد نویسنده و نقاش مشهور فرانسوی است که بیش از ۶۰ کتاب برای کودکان خلق کرده است.

این این نویسنده و تصویرگر کتاب‌های ماجرای باورنکردنی تابستان من و مشق شبم را ننوشتم چون… به فارسی ترجمه شده است.

درباره مترجم کتاب به مدرسه دیر رسیدم چون..

رضی هیرمندی از مترجمان ادبیات کودکان ایران است. از آثاری که او ترجمه کرده است می‌توان به مجموعه آقای گام، مجموعه قصه های خرس بزرگ و کوچکمارتین وادل، مجموعه باستر خرگوشک، مجموعه داستان های دکتر زئوس، چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم؟، اورانگوتان های بنفش، خانه ای در شب، مجموعه‌ای از شعرهای شل سیلور استاین، جان من این کتاب را باز نکن و … نام برد

عنوان اصلی:
Why should I bother about the planet?‎
نویسنده:
Susan Meredith
سوزان مردیث
تصویرگر:
Sara Rojo Pérez
سارا روخو پرز
برگردان:
روژین شاملو
ویراستار:
مولود موسوی
سال نشر:
۱۳۹۶
نگارنده:
صفورا زواران حسینی

کتاب «چرا باید نگران کره زمین باشیم؟» یک کتاب علمی اطلاعاتی است که نقش انسان در مشکلات محیط زیستی بر کره‌ی زمین را به زبان ساده شرح داده و همچنین راه‌حل‌هایی را به خواننده پیشنهاد می‌دهد تا با انجام آن‌ها به حفاظت کره‌ی زمین کمک کند.

کره‌ی زمین  به سرعت در حال تغییر است و این تغییرات به سبب فعالیت‌های انسان بر کره‌ی زمین ایجاد شده است و می‌شود. آیا کنترل این تغییرات تنها به عهده دولت‌هاست یا هر کدام از ما نیز می‌توانیم نقشی به عهده داشته باشیم؟ بله می‌توانیم. کتاب «چرا باید نگران کره زمین باشیم؟» ابتدا هر مشکل را توضیح می‌دهد و سپس راهکارهایی را پیشنهاد می‌دهد که هرکدام از ما با انجام آن‌ها می‌توانیم به در حفاظت از کره‌ی زمین نقش ایفا کنیم.

کتاب «چرا باید نگران کره زمین باشیم؟» متنی خوش‌خوان دارد که با تصاویر ساده تکمیل شده است. چیدمان مطالب و رنگ‌های استفاده شده به شکلی است که کتاب را برای خواندن جذاب می‌کند. کتاب دارای ۱۸ سرفصل است: مشکل چیست؟، سیاره‌ای پر از زباله، بحران انرژی، گرم شدن زمین، انرژی سبز، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، چه چیزی سبب آلودگی هوا می‌شود؟ سفر به دور دنیا، انبوه زبالهف مصرف کم، استفاده مجدد و بازیافت، آلودگی آب، کمبود آب، مواد شیمیایی، همه جا، کمی تفکر و تعقل، حیات وحش در خطر نابودی، نابودی جنگل‌ها، جای پای سیاه بر روی کره زمین و زندگی سبز. کتاب در ابتدا دارای فهرستی از سرفصل‌ها و در انتها دارای واژه‌نامه‌ای برای توضیح برخی کلمات دشوار در متن است.

متاسفانه با وجود درج نامه ویراستار، متن کتاب دارای اشکالات ویرایشی آشکار است.

درباره نویسنده کتاب « چرا باید نگران کره زمین باشیم؟»

«سوزان مردیث» تاکنون حدود ۳۰ کتاب برای کودکان و نوجوانان نوشته است. تخصص وی مدیریت انرژی است و به سازمان‌ها برای کاهش زباله و بهره‌وری انرژی‌شان مشاوره می‌دهد.

درباره تصویرگر کتاب « چرا باید نگران کره زمین باشیم؟»

«سارا روخو پرز» یک نقاش و هنرمند اسپانیایی است که علاوه بر تصویرگری برای مجلات، تصویرگری کتاب‌های کودکان را نیز انجام می‌دهد.

شناسنامه کتاب
عنوان اصلی:
Weather and Climate: Geography Facts and Experiments ‪(Young Discoverers)‬
نویسنده:
Barbara Taylor
باربارا تیلور
برگردان:
آذین بهزادی
ویراستار:
شاهده سعیدی, مرتضی حاجعلی فرد
سال نشر:
چاپ اول ۱۳۸۴
نگارنده:
صفورا زواران حسینی

کتاب « هوا و هواشناسی » یک کتاب غیر داستان علمی اطلاعاتی است که با اطلاعات علمی و فعالیت‌های عملی کودکان را با آب و هوا و اقلیم آشنا می‌کند.

چرا هوای شهرها از اطراف آن‌ها گرم‌تر است؟ فصل‌ها چگونه به وجود می‌آیند؟ آب و هواهای مختلف چگونه به وجود می‌آیند؟ چگونه بادنما بسازیم؟ نام انواع ابرها چیست؟ قطرات باران چگونه شکل می‌گیرند؟ گردباد چیست و چگونه به وجود می‌آید؟ ما چه کارهایی می‌توانیم برای کاهش تغییرات اقلیمی انجام دهیم؟ چگونه می‌توان وضع هوا را پیش‌بینی کرد؟ کودکان پاسخ این سوالات و سوالات بسیار دیگری درباره‌ی آب و هوا و اقلیم را در این کتاب خواهند یافت.

کتاب «هوا و هواشناسی» شامل ۱۳ بخش است: هوا در حرکت، الگوهای هوا (اقلیم‌ها)، فصل‌های سال، انرژی خورشید، گرما و سرما، فشار هوا، هنگامی که باد می‌وزد، آسمان ابری، روزهای بارانی، برف و یخ، هوای ناآرام و توفانی، تغییرات آب و هوا (اقلیمی)، پیش‌بینی وضع هوا.

هر بخش شامل توضیح علمی درباره‌ی موضوع و یک فعالیت عملی یا مشاهده‌ی پیشنهادی است. کتاب در ابتدا دارای فهرست و در انتها دارای نمایه است.

تصویرگری کتاب با عکس و نقاشی انجام شده است. تصاویر جذاب و تکمیل کننده متن هستند.

ترجمه‌ی کتاب روان است، اما یک اشتباه رایج در ترجمه در آن دیده می‌شود. مترجم واژه‌ی Climate را آب و هوا ترجمه کرده است، در حالی‌که معادل درست این واژه «اقلیم» است. به عنوان مثال، به جای تغییرات آب و هوایی ‌باید از عبارت تغییرات اقلیمی استفاده نمود. آب و هوا پدیده‌ای است که در کوتاه مدت و حتی روزانه تغییر می‌کند. اما اقلیم به شرایط آب و هوایی حاکم بر یک منطقه در زمانی طولانی گفته می‌شود.

کتاب «هوا و هواشناسی» یکی از جلدهای مجموعه کتاب «کاشفان جوان» است. «نقشه و نقشه‌کشی»، «کوه‌ها و آتشفشان‌ها»، «رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها»  سه جلد دیگر این مجموعه کتاب هستند. مجموعه‌ی کاشفان جوان به آشنایی کودکان با موضوعات مختلف مربوط به جغرافیا می‌پردازد.

کتاب «هوا و هواشناسی» برای استفاده‌ی آموزگاران در تدریس مباحث جغرافی کاربرد دارد. کودکان علاقمند خود به تنهایی نیز از مخاطبان این کتاب هستند.

درباره‌ی نویسنده کتاب « هوا و هواشناسی »

باربارا تیلور از نویسندگان علمی‌نویس پرکار کودک و نوجوان است که در بیش از ۲۰ سال فعالیت خود تاکنون بیش از ۱۰۰ کتاب در حوزه‌ شناخت جانوران، طبیعت و جغرافیا برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. تیلور تاکنون جوایز متعددی از جمله جایزه نویسندگی انجمن علوم فیزیکی آمریکا و جایزه‎ی طلای انجمن جغرافی را به دست آورده است.

شناسنامه کتاب
نویسنده:
مریم احسانی, حدیثه اوتادی, نرجس کاظمی, تهمینه حدادی, شیما رحیمی, مریم شعیبی
ویراستار:
افسانه حجتی طباطبایی
ناشر:
نگارنده:
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان- سال پانزدهم- شماره ۸

در کشور ما، مشاغل متعدد، که در بخش های دولتی، خصوصی و عمومی توزیع شده اند، در یکی از سه شاخه ی صنعت، خدمات و کشاورزی قرار می گیرند. تعدد و پیچیدگی مشاغل از یک سو که به دلیل تقسیم کار اجتماعی صورت گرفته و وجود تفاوت های فردی از سوی دیگر، ارائه ی اطلاعات درست و مفید درباره ی شغل ها و راهنمایی های شغلی را برای دانش آموزان ضروری کرده است.

بنابراین قبل از اشتغال به هر کاری، مطالعه درباره ی آن و کسب اطلاعات یکی از فعالیت های مهم است که هم خود فرد باید انجام دهد وهم منابع مختلف، چه کتاب یا سایر رسانه ها و چه گفت وگو و پرس و جواز دیگران را به یاری بگیرد.

هر فردی می تواند با مطالعه ی شغل هایی که به آن علاقه دارد پیامدهای مطلوب ومحدودش را پیش بینی کند.

فرهنگ نامه ی مشاغل، که به ترتیب الفبایی تنظیم شده، به دنبال آن است که به نوجوانان یاری رساند تا با شناخت ویژگی ها، مطلوبیت ها و محدودیت های هر شغل و چگونگی اشتغال به آن و سایر عوامل، مسیر خود را برای انتخاب شغل مناسبی که در نظر دارند هموار کند.

این فرهنگ نامه ۱۵۰ عنوان شغل را معرفی کرده است. خواننده پس از خواندن تعریف هر شغل ابتدا با ویژگی های آن آشنا می شود و سپس اطلاعات بیش تری درباره ی آن به دست می آورد. این اطلاعات شامل این موارد است:

ویژگی های شخصیتی مناسب هر شغل، تحصیلات لازم و شرایط دست یابی به شغل، شرایط ارتقا و رشد در شغل، وظایف و مسئولیت های شغل، امتیازها، محدودیت ها، فضای شغل، اهمیت شغل در زندگی امروز جامعه و معرفی منابع برای اطلاعات بیش تر.

کتاب فرهنگ نامه مشاغل، برای دانش آموزان مفید است و چنان چه تصاویر بیش تر، مناسب تر و مرتبط تری داشت، بسیار کارآمد می شد.

شناسنامه کتاب
نویسنده:
Nuria‬ Ruca
نوریا روکا
تصویرگر:
Rosmaria‬ Curto
رزا ماریا کورتو
برگردان:
مهناز نوروزی
سال نشر:
۱۳۹۲
نگارنده:
بخش نخست: فاطمه مرتضایی فرد، بخش دوم: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان، بخش سوم: ناهید رئوفی

مجموعه هنر چیست با عنوان‌های سینما، تئاتر و موسیقی کودکان را به زبان ساده با سه هنر آشنا می‌کند. در کتاب «سینما» کودکان اطلاعاتی درباره انواع فیلم و شیوه ساخت و تهیه یک فیلم آشنا می‌شوند.

در کتاب «تئاتر» کودک با دنیای افسانه ای آشنا می شود که همه غیرممکن ها ممکن می شود و با دنیای شگفت انگیز تئاتر، انواع آن و فعالیت هایی آشنا می شود که برای اجرای یک نمایشنامه باید انجام شود. کودک یاد می گیرد چگونه یک نمایش خانگی اجرا کند. سرانجام کتاب «موسیقی» از زبان شگفت انگیز و دنیای اعجاب انگیزی می گوید که با کمک آن می توان بدون استفاده از کلام درباره چیزهای بسیاری سخن گفت.


هنر چیست مجموعه‌ای است که هر جلد آن به معرفی یکی از هنرهای هفت‌گانه به کودکان اختصاص دارد. این مجموعه شامل سه جلد کتاب تصویری است که در آن تلاش شده مخاطب تصویری کلی از هنرهای گوناگون در ذهن خود بسازد و همچنین با آشنا شدن با جذابیت‌ها و قابلیت‌های موجود در هر یک از رشته‌های هنری، بفهمد چگونه می‌تواند وارد این عرصه‌ها شود یا به شکلی که برایش ممکن است به تمرین مهارت‌های لازم در هرکدام از رشته‌ها بپردازد.

این مجموعه تلاش می‌کند نقش‌های گوناگون در هر هنری را به مخاطب معرفی کند؛ برای مثال، بتواند نقش کارگردان، نورپرداز، فیلم‌بردار و تدوینگر را در سینما، یا نقش بازیگر، طراح صحنه، چهره‌پرداز و طراح لباس را در تئاتر بشناسند. از سوی دیگر در این کتاب‌ها، مخاطب با گونه‌های مختلف هنری آشنا می‌شود؛ مثلاً انواع ژانرهای سینمایی یا سبک‌های موسیقی. نکته آموزشی دیگر در این کتاب‌ها، آشنا شدن با ابزارهای متعددی است که برای تهیه‌ی آثار هنری از آن‌ها استفاده می‌شود. این کتاب‌ها با تصاویر گویا و متون دقیق و کوتاه می‌توانند به کودکان کمک کنند با ابزارهایی که در دسترس آن‌هاست گام‌های آغازین را در پرورش استعدادهای هنری خود بردارند.


مجموعه سه جلدی «هنر چیست؟» با عنوان‌های «تئاتر»، «سینما» و «موسیقی» را انتشارات امیرکبیر (کتاب های شکوفه) ترجمه و منتشر کرده است. با توجه به این که در زمینه هنر کتاب خوب برای کودکان کم منتشر شده است این سه کتاب به عنوان کتاب‌های خوب و قابل توصیه معرفی می‌شود. کتاب‌ها با جلد و کاغذ گلاسه و در قطع خشتی منتشر شده‌اند و برای گروه سنی ب وج مناسبند.
در پایان کتاب نیز سخنی با بزرگ‌ترها دارد که برای پدر و مادرها و مربیان مدارس مفید است و آن‌ها را به استفاده درست از کتاب‌ها راهنمایی می‌کند.
در کتاب «تئاتر» از مجموعه «هنر چیست؟» کودکان به دیدن یک تئاتر می‌روند و در پایان آن در پشت صحنه با هنرپیشه‌ها درباره قسمت‌های مختلف یک تئاتر و بازی در آن صحبت می‌کنند. آن‌ها با چیزهای شگفت‌انگیزی آشنا می‌شوند و می‌فهمند که خودشان هم می‌توانند با وسایل ابتدایی که در خانه دارند تئاتر اجرا کنند.
در قسمتی از کتاب آمده «یکی از هنرپیشه‌ها که در نمایش نقش خرس رو بازی می‌کرد به من گفت برای آن که نمایش خوب از کار دربیاید، فقط یک چیز لازم است؛ داستانی را خودتان خلق کنید و نقش‌های آن را اجرا کنید. برای مثال وقتی غمگین هستید صورت تو چه شکلی می‌شود؟ یا وقتی بوی خوشی به مشامت می‌رسد؟ چهره‌ات چه حالتی دارد؟ آیا می‌توانی ترس، یاس یا ناامیدی را نشان بدهی؟ خوشحالی را چطور؟»
کتاب درباره شخصیت پردازی، چهره آرایی، صحنه آرایی و….اصلاعات ساده و مفید می‌دهد.
نمایش با سایه‌ها و خیمه شب بازی از قسمت‌های دیگر کتاب است. در پایان نیز درباره تفاوت سیرک و تئاتر اطلاعاتی می‌دهد.
تمرینات عملی کتاب از بخش‌های جالب و مفید آن است که به کودکان اجازه می‌دهد در خانه و مدرسه نمایش‌های جالبی اجرا کنند.

اگر علاقه‌مند به بازی در تئاتر هستید از خواندن این کتاب لذت خواهید برد. کتاب تصاویر زیبایی دارد.

شناسنامه کتاب
نویسنده:
هومن بابک, نگار پدرام
پدیدآورندگان:
ناشر:
سال نشر:
۱۳۹۲
نگارنده:
بخش نخست: گروه کتابشناسی کتابک، بخش دوم: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان-سال شانزدهم-شماره ۱۰

سرزمین سازها کتابی است که با زبانی ساده و با کمک تصویر برخی از سازهای ایرانی و ارکستر را به کودکان و نوجوانان می شناساند. هدف از نوشتن این کتاب آشنایی کودکان با سازها و شکل آن هاست. شناخت سازها بسیار مهم است زیرا بسیاری از کودکان در سنی که ساز خود را برمی گزینند دیدگاه درستی درباره شکل و شیوه ی نواختن و حتی صدای ساز ندارند.

همین امر سبب می شود که بیشتر کودکان در سن بالاتر ساز خود را رها و ساز دیگری انتخاب کنند. در معرفی پاره ای از سازها به شیوه های ساختن ساز هم اشاره و در برخی قسمت ها داستان تاریخی تکمیل شدن ساز هم آورده شده است. همچنین برای آشنایی کودکان با صدای سازها قطعه های از موسیقی معرفی شده است.
کتاب سرزمین سازها برای مخاطبان سال‌های آخر دبستان و دوره‌ی راهنمایی نوشته شده است؛ ولی می‌توانند با هدایت پدران و مادران برای مخاطبان کم سال‌تر نیز کاربرد داشته باشد.

مربیان موسیقی و مهدکودک‌ها و هنرستان‌های موسیقی از دیگر مخاطبان این کتاب هستند.


ساز چه زمانی ساخته شد؟ دویست سال پیش، هزار سال پیش، پنج هزار سال پیش؟ ساز تاریخی به درازای عمر انسان دارد. شاید انسان های نخستین با کوبیدن سنگ ها بر یکدیگر ریتمی به وجود می آورند. شاید با پایکوبی و دست افشانی در مراسم های آیینی موسیقی و ریتم مورد نظر خود را ایجاد می کردند؛ سازهای بادی، زهی و کوبه ای کدامند و با هم چه تفاوتی دارند؟ سازهای زهی، که با لرزش سیم ها به صدا در می آیند، به وسیله قبیله های ابتدایی آفریقایی وسرخپوستان ساخته شدند و سومریان و مصریان باستان آن ها را دگرگون کردند. تار یکی از سازهای زهی است وجالب است که پیانو هم خانواده ی تار است.

شما در کتاب سرزمین سازها  با زبانی ساده با برخی از سازهای ایرانی  ارکستر آشنا می شوید. جالب تر اینکه در معرفی پاره ای از سازها به شیوه های ساختن آن اشاره شده و در برخی از بخش ها، داستان تاریخی تکمیل شدن ساز هم آورده شده است، کتاب سرزمین سازها را تصاویری از سازها و اجرای تشکیل دهنده ی آن ها را همراهی می کنند. در بخش پایانی معرفی هر ساز قطعه های موسیقی برای آشنایی بیشتر کودکان با صدای ساز معرفی شده است. در این بخش، مخاطب کتاب با نام استادان و نوازندگان برجسته ساز آشنا می شود.

کودکان آخر دبستان و نوجوانان و هم چنین کودکان کم سال تر با همراهی بزرگ سالان می توانند در سرزمین سازها درباره ساختار، شیوه ی نواختن و حتی صدای سازهای گوناگون اطلاعاتی به دست آورند. همین امر سبب می شود کودک و نوجوان برای انتخاب ساز آگاهانه عمل کنند و دچار گرفتاری اغلب کودکانی که درسن های بالاتر ساز تخصصی خود را به دلیل نا آشنایی با آن رها می کنند نشوند.

معرفی کتاب مبادی دین پژوهی

کتاب مبادی دین پژوهی اثر سید حسین حسینی، تلاشی کوتاه در جهت تبیین و تحلیل مبادی دین پژوهی است. در مجموعۀ مباحث فلسفی و کلامی، “دین پژوهی” یکی از کلیدی‌ترین عناوین آن به حساب می‌آید.

موضوع کتاب مبادی دین‌پژوهی، گفتارهایی درباره تحقیق در دین و مبانی پژوهش در دین است که با هدف ارائه الگوهای درست و کاربردی در زمینه پژوهش در دین تدوین شده است.

“مبادی دین پژوهی”، مجموعه اموری است که پیش از ورود در متن مباحث خاص و معیّن دین پژوهی، دستاویز هر محقّقی قرار می‌گیرد و او را از پاسخ به آن‌ها و اِعلام موضع، چاره‌ای نخواهد بود.

مباحث این کتاب در پنج بخش تدوین شده است؛ بخش اول به پیشینه دین‌پژوهی اختصاص دارد. در این بخش پیشینه موضوعات دینی و اعتقادی و سیر تحول آیین‌ها بررسی شده است. در بخش دوم چیستی دین‌پژوهی و مفاهیم مرتبط با این حوزه شرح داده شده است. معنای لغوی و اصطلاحی دین و دیدگاه‌های گوناگون دربارۀ دین و کثرت ادیان در این بخش توضیح داده شده است. بخش سوم به چرایی دین‌پژوهی می‌پردازد. …

کتاب جاده‌ جنگ – جلد ۱ نوشته‌ی منصور انوری، از روز سوم شهریور ۱۳۲۰ و ماجرای هجوم روس‌ها به کشور از شمال شرقی خراسان به ایران و اشغال کشور توسط متفقین آغاز می‌شود و با پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به اتمام می‌رسد.

موضوعات رمان ده جلدی «جاده جنگ» بر اساس واقعیات تاریخی شکل گرفته‌اند و گویای نیم قرن از حوادث تاریخ ایران‌اند. فضای اصلی این رمان هم کل کشور، به خصوص جاده شاهرود است که نقشی کلیدی در وقایع اصلی ابتدا و انتهای رمان دارد و به نوعی سمبلی از جنگ بی‌پایان است.

منصور انوری نویسندگی را از سال ۱۳۶۴، با داستان کوتاه «بی ‌بی ‌سی» آغاز کرد. پس از آن مجموعه داستان «مصافحه با ارواح» را نوشت. او تا کنون داستان‌ها و رمان‌های چندجلدی گوناگونی با موضوع دفاع مقدس، انقلاب و تاریخ ایران نوشته است. رمان ده جلدی «جاده جنگ» انوری برنده جوایز ادبی کتاب فصل، قلم زرین، کتاب سال و جلال آل احمد شده است.

این جاده جنگ است که روس‌ها با ابزار و ادوات جنگی‌شان هموار کرده‌اند و آغاز جاده، شرق ایران است. اما پیش از آنکه قوای روس به بهانه دفاع از ایران در مقابل آلمان‌ها به این سرزمین حمله کنند، همه چیز در آرامش بوده است. اصلاً جلد نخست از رمان بلند بالای «جاده جنگ» از آن‌جا آغاز می‌شود که …

معرفی کتاب نبرد در آسمان: زندگی نامه سرتیپ خلبان فضل الله جاویدنیا

امیر سرتیپ خلبان فضل الله جاویدنیا متولد شهر اصفهان است که در دانشگاه افسری نیروی هوایی دوره خلبانی را گذرانده و از جمله خلبانانی است که دوره آموزش خلبانی را در سطح عالیه در کشور آمریکا گذرانده است.

سرتیپ خلبان جاوید نیا از ابتدای حمله عراق به ایران در کنار دیگر خلبانان تیزپرواز و شجاع نیروی هوایی حضور داشته است. وی خلبان هواپیمای اف ۱۴ بوده و در عملیات‌های کمان ۹۹، بیت المقدس، فتح المبین، خیبر، کربلای ۵، مرصاد و والفجر ۸ به همراه دیگر خلبانان نقش به سزایی داشته است…

در ابتدای کتاب دست‌نوشته‌ای از امیر سرتیپ خلبان جاویدنیا به چاپ رسیده که در آن آمده است: “هنگامی که از زمین فاصله می‌گرفتم، کوه‌ها کوچکتر و بنا‌ها و برجهای سر به فلک کشیده ریز‌تر می‌شد، انسان‌ها که دیگر قابل رویت نبودند اما مشاهده عظمت کاینات در افق بیکران آسمان‌ها فارغ از تمام دلبستگی زمینی مرا به خدا نزدیک‌تر و امید به زندگی را در من بیشتر می‌کرد.”

جنگ ۸ ساله ایران و عراق که طولانی‌ترین و پرهزینه ترین درگیری نظامی در تاریخ معاصر منطقه خاورمیانه، که دو قدرت جهانی و همپیمانانشان در دوران جنگ سرد در حمایت از یک طرفه جنگ اتفاق نظر داشته‌اند و مهم تر از همه حل و فصل نهایی شدن این جنگ و امضا نشدن پیمان صلح میان دو کشور و بسیاری مسائل دیگر، سبب شده است، علت، نحوه و نتایج جنگ تا سال های مدید همچنان بحث و بررسی شود.

شکل‌گیری زمینه ها و مجموعه عواملی که امکان وقوع جنگ را فراهم ساخت، به دلیل ابعاد و نتایج نظامی، سیاسی و حقوقی آن، همواره یکی از جدیترین موضوعاتی بوده است که از زمان شروع جنگ و پس از آن بحث و بررسی شده و خواهد شد. اهمیت این موضوع به این دلیل است که می تواند به این سوال پاسخ دهد که آیا شروع جنگ اجتناب ناپذیر بود؟ با بیان ساده تر، آیا این امکان وجود داشت که از وقوع جنگ جلوگیری شود؟ طبیعتا بدون توصیف و تشریح اوضاع حاکم بر ایران انقلابی پس از سقوط رژیم پهلوی و التهاب و نگرانی های موجود درباره نتایج و تأثیرات ناشی از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه و سپس کالبد شکافی دلائل عراق برای تجاوز به ایران، نمی توان به درک و پاسخ درستی در این زمینه دست یافت.

در کتاب راه بی‌نهایت: آفرینش تصویری بدیع از آغاز تا سرانجام یک شهید، تالیف عباس مهدوی خواه، کوشیده شده، خاطرات شهدای جنگ تحمیلی را با نگاه به برهه‌های مختلف زندگی، استخراج و با بیانی سلیس، روان و در قالب خاطرات کوتاه در کنار هم قرار داده شود.

مقوله‌ سبک زندگی و شیوه نیکو زیستن از مواردی است که همواره دغدغه ما انسان‌ها بوده و برای نیل به آن و نهایتا رسیدن به سعادت ناشی از آن تلاش کرده‌ایم.

دین به عنوان یگانه مرجع و راهنمای بشر در طول تاریخ، مجموعه‌ای از گفتار‌ها و رفتار‌های صحیح بهتر زیستن را برای ما به ارمغان آورده است. گفتار‌ها و رفتار‌هایی که در ادبیات کنونی جهان از آن به سبک زندگی یاد می‌کنند. اما همیشه و برای همه مردمان این کره خاکی جای سوال بوده که چگونه و به چه طریقی می‌توان این آموزه‌ها را در زندگی پیاده کرد، آموزه‌هایی که در نگاه اول بسیار سخت و تا حدودی به عنوان یک مجموعه کلی غیر قابل اجرا است.

اما در این میان سبک زندگی شهدای هشت سال دفاع مقدس شاید یکی از بهترین نمونه‌هایی است که می‌توان برای تحقق این امر مثال زد. گنجینه پایان‌ناپذیری که در آن می‌توان برای همه برهه‌های زندگی الگو گرفت. از کودکی و نوجوانی تا بزرگسالی و کهنسالی. شهدا در طول زندگی بعضا کوتاه خود …

کتاب شهید محسن حججی نوشته‌ی زهرا مهدوی، خلاصه‌ای از زندگینامه‌ی یکی از شهیدان مدافع حرم را روایت می‌کند.

محسن حججی متولد ۱۳۷۱ خورشیدی، در شهرستان نجف‌آباد از نیروهای مدافع حرم بود که در مردادماه ۱۳۹۶ خورشیدی و توسط گروه تکفیری داعش به اسارت درآمد و پس از دو روز به شهادت رسید. از این شهید بزرگوار یک فرزند ۲ ساله به یادگار مانده است.

شناسنامه کتاب
عنوان اصلی:
Dreamteam: mission 1: flying solo
نویسنده:
آن کوبرن
برگردان:
حسنا شم بیاتی
پدیدآورندگان:
ناشران:
سال نشر:
۱۳۸۹
نگارنده:
شبنم عیوضی

اعضا تیم رویا موجودات کوچولویی هستند که مامور رساندن رویاها و کابوس ها به انسان ها هستند. آن ها سه قانون جاویدان دارند که در صورت سرپیچی از گروه اخراج می شوند. ورت، اسنفل، میج و هارلی در حال گذراندن دوره ی کارآموزی خود هستند و در یک گروه قرار دارند.

آن ها در نخستین ماموریت خود باید برای نخستین بار به تنهایی با موتورهای پرنده خود پرواز کنند و رویا یا کابوسی را به انسان ها برسانند. ورت از بلندی می ترسد ولی به خاطر پدر و مادرش به گروه رویارسان ها پیوسته است و از پشتیبانی کامل آن ها برخوردار است. اسنفل بسیار دوست دارد که رتبه اول را در گروه به دست آورد چون برادر بزرگ او یک رویارسان بسیار موفق است و او برای جلب نظر پدر و مادرش ناچار است بهترین باشد. به همین سبب اسنفل دیگر اعضا گروه را رقیب خود می داند. میج به خاطر قد کوتاهی که دارد بارها در آزمون ورودی رد شده و باید برای نشان دادن شایستگی هایش تلاش بیشتری بکند و هارلی هم بهترین و سریعترین موتورسوار است.

در این داستان هر یک از این چهار نفر با مشکلی دست و پنجه نرم می کنند. ورت باید بر ترسش غلبه می کند. میج کنجکاو که قانون جاویدان را زیر پا می گذارد و می فهمد که باید کابوس روز اول مدرسه را به یک پسربچه باید تصمیم بگیرد که به او یک کابوس بدهد یا یک رویای شیرین از روز اول مدرسه. هارلی هنگامی که رویا را به مشتری اش می رساند با بدن او تماس پیدا می کند و اسیر خواب او می شود. رویارسان های کمی موفق می شوند از آن نجات پیدا کنند. اسنفل مغرور هم بدون باتری موتور پرواز می کند و به دردسر می افتد.

مجموعه داستان های تیم رویا داستان دوستی ها و دشمنی ها و شکست ها و پیروزی های این گروه چهار نفری است. در هر جلد ماموریت جدیدی به آن ها سپرده می شود و آن ها باید با شرایط جدیدی دست و پنجه نرم کنند و درس هایی می آموزند. در پایان هر داستان مخاطب همراه با شخصیت های داستان مفهوم گروه و کار گروهی را درک می کنند.

شناسنامه کتاب
عنوان اصلی:
Physical Fitness
نویسنده:
Virginia B.‎ Silverstein, Alvin Silverstein, Laura Silverstein Nunn
الوین سیلور استاین, ویرجینیا سیلور استاین, لورا سیلور استاین
برگردان:
عاطفه هاشمی مقدم
سال نشر:
۱۳۹۲

کتاب تناسب اندام از مجموعه کتاب های «سلامت من» است که اطلاعاتی در باره ی ورزش و تاثیر آن بر سلامتی انسان به مخاطب می دهد.

هم چنین درباره ی اندام هایی مانند قلب، ریه و ماهیچه ها که در هنگام ورزش درگیر می شوند و نقش تغذیه در سلامتی انسان و هرم غذایی به مخاطب توضیح داده می شود.

روش ارایه اطلاعات مستقیم و عنوان بندی شده است که آموزگاران می توانند از آن به صورت پرسش و پاسخ برای یادگیری بهتر مخاطب کتاب استفاده کنند.
زبان کتاب ساده و روان و مناسب سن مخاطب است. تصاویر کتاب عکس، نقاشی، رنگی و متناسب با متن کتاب هستند و تفکیک جنسیتی و نژادی در آن ها مشاهده نمی شود.

هم چنین بعضی از تصاویر کتاب با طنزهمراه هستند که باعث جذب و لذت مخاطب از خواندن کتاب می شوند.
در کتاب فعالیت های عملی پیشنهاد می شود که باعث تشویق مخاطب و لذت بردن از انجام  آن ها و یادگیری بهتر موضوع های مطرح شده در کتاب می شود.

شناسنامه کتاب
عنوان اصلی:
Charlie and the Chocolate Factory
نویسنده:
Roald Dahl
رول دال
برگردان:
شهلا طهماسبی
پدیدآورندگان:
ناشران:
سال نشر:
۱۳۷۸
نگارنده:
محمد رضایی نیا

آقای “ویلی وانکا” شیرینی‌ساز مشهور و صاحب بزرگترین کارخانه شکلات‌سازی، تصمیم دارد با قراردادن پنج بلیط طلایی در شکلات‌هایش، فقط و فقط به پنج بچه اجازه دهد از کارخانه عجیب او بازدید کنند و در پایان بازدید هم آنقدر به آنها شکلات و آب‌نبات بدهد که تا پایان عمرشان تمام نشود.

واقعا مسخره است اگر انتظار داشته باشیم که “چارلی باکت” که در خانواده‌ای بسیار فقیر زندگی می‌کند و تنها سالی یکبار آن هم روز تولدش می تواند یک شکلات وانکا بخرد، برنده یکی از این بلیط‌ها شود. ولی شاید هم چارلی برنده شد و شاید خیلی چیزهای دیگری هم بدست آورد …

“رولد دال” نویسنده مشهور و خوش‌فکر ادبیات کودکان، در این اثر به نمایش فقر و خلق امید پرداخته است. کتاب به نقد تربیت نادرست کودکان پرداخته و برابری فرصت میان کودکان کم‌بضاعت و دیگر کودکان را ترویج می کند. کتاب در تقویت قوه تخیل و رشد خلاقیت کودک نیز موثر است. ترجمه جذاب کتاب، خواندن آن را بسیار دلنشین کرده است. از روی این اثر، فیلم سینمایی نیز ساخته شده است که شهرت فراوان دارد.

نشر افق نیز این اثر را با ترجمه محبوبه نجف خانی منتشر کرده است.

شناسنامه کتاب
نویسنده:
زهرا شاهی
تصویرگر:
محسن محمدمیرزایی
ویراستار:
مانلی شیرگیری
سال نشر:
چاپ اول ۱۳۹۶
نگارنده:
صفورا زواران حسینی

کتاب «شهری که دیگر شهر نبود» یک کتاب فانتزی است که در قالب داستان فانتزی و طنز، تبعات تخریب طبیعت می‌پردازد.

داستان کتاب بر اساس ماجراهای میان دو گروه «کله کفگیری‌ها» و «چشماغی‌ها» شکل می‌گیرد. پشت جلد کتاب در توصیف این دو گروه آمده است:
«کله‌کفگیری‌ها و چشماغی‌ها توی همه‌چیز باهم رقابت می‌کنند. مثلا اگر یک چشماغی ببیند که همسایه‌ی کله کفگیری‌اش بچه‌اش را گرفته زیر کتک، برای این‌که کم نیاورد، بچه‌اش را می‌گیرد زیر شلاق. اگر طایفه‌ی کله‌کفگیری‌ها ببینند که گاری چشماغی‌ها پرت شده ته دره و همه جا دارند در موردش صحبت می‌کنند آن‌ها برمی‌دارند یک کامیون هول می‌دهند ته دره.
یعنی طوری که توی دره‌ها و چاله‌چوله‌ها از سه‌چرخه‌ی بچه‌گانه‌ی له شده پیدا می شود تا بویینگ ۷۴۷ سقوط کرده، آن‌ هم فقطبه قصد کور شدن چشم آن طرفی‌ها.»

کله‌کفگیری‌ها و چشماغی‌ها که به شدت درگیر تبعات بحران آب و بحران آلودگی هوا هستند، تصمیم می‌گیرند رقابت را کنار بگذارند و یک جشن آشتی‌کنان بگیرند. یک کارشناس محیط‌زیست به نام دکتر محیطو هم استخدام می‌کنند تا به آن‌ها راه‌های حفاظت از طبیعت را بیاموزد. به ضرب و زور جریمه و اجبار قوانین تازه رعایت می‌شود تا این‌که روز جشن فرا می‌رسد و اهالی شهر می‌بینند بدون زباله ریختن و تاب بستن به درخت و آتش درست کرن برای کباب و کندن گل‌ها بهشان خوش نمی‌گذرد. همه چیز از هم می‌پاشد و شهر ویرانه می‌شود. کله‌کفگیری‌ها و چشماغی‌ها چاره‌ای جز مهاجرت از شهر ندارند.

«شهری که دیگر شهر نبود» چهارمین کتاب از مجوعه کتاب چهار جلدی «دستورالعمل گیج بازی» است. کتاب‌های دیگر این مجموعه، «به کیلکاها رحم کنید»، «آبی بسازیم آبستان» و «مصیبتی به نام دود» نام دارند. نویسنده در هر کتاب یکی از مشکلات محیط‌زیستی را دستمایه داستان فانتزی و طنز قرار داده است.

«زهرا شاهی» در توصیف مجموعه کتاب خود گفته است:
«داستان  در یک شهر ساحلی اتفاق می‌افتد. دو طایفه در این شهر زندگی می‌کنند به نام چشماغی‌ها و کله-‌کفگیری‌ها که به شدت باهم رقابت دارند و سر همین رقابت در طول داستان منابع طبیعی، محیط زیست و در نهایت کل شهر را نابود می‌کنند. وجه مشترک این دو طایفه، علاوه بر کسب و کارشان (کارخانه کنسروسازی و صادرات آفتابه)، حماقت است که باعث نابودی همه چیز می شود. نکته قابل توجه آنکه چشماغی‌ها و کله‌کفگیری‌ها از روی عمد به محیط زیست آسیب نمی‌زنند. آن‌ها زندگیِ عادی خودشان را روی روال پیش می‌برند، منتها چون سبک زندگی‌شان اشتباه است، ناخودآگاه باعث نابودی محیط زیست می‌شوند. اتفاقی که در مورد خیلی از ماها هم ممکن است رخ بدهد. ما نیز به دلیل ناآگاهی و بدون این‌که بخواهیم گاهی باعث تخریب محیط زیست می‌شویم. که آموزش این مسایل به کودکان ونوجوانان ضروری به نظر می‌رسد.»

تصویرگری «محسن محمد میرزایی» در مجموعه کتاب «دستورالعمل گیج بازی» در دومین دوره‌ی جایزه‌ی سپیدار مورد تقدیر قرار گرفته است. «جایزه‌ی سپیدار» جایزه‌ای است که به آثار ادبی محیط‌زیستی برای کودکان و نوجوانان تعلق می‌گیرد و برگزار کننده‌ی آن شرکت انتشارات فنی ایران است.

شناسنامه کتاب
نویسنده:
نسرین نوش امینی
تصویرگر:
مجید صابری نژاد
سال نشر:
۱۳۹۶
نگارنده:
ماندانا کمالی سروستانی

حفاظت از محیط زیست از موضوعات مهمی است که باید به کودکان آموزش داده شود. کتاب «با آسمان سرزمین من آشتی کنید» از مجموعه کتاب‌های دیده بان کوچک با بیانی داستانی کودک را با راه‌های محافظت از محیط زیست آشنا می‌کند.

دیده‌بان کوچک به آسمان تیره و خاکستری و زمین که با زباله آلوده شده است، نگاه می‌کند. زمانی را به یاد می‌آورد که آسمان صاف و آبی بود و پرواز پرندگان را می‌شد در آن دید؛ زمین پاک و تمیز بود و مردم از دیدن آن لذت می‌بردند. با ساخته شدن کارخانه‌ای در دهکده، آلودگی و خرابی در آنجا روز به روز بیشتر شد. دیده‌بان کوچک تصمیم می‌گیرد کارهایی انجام دهد؛ کارهایی مانند کاشتن درخت، دفن کردن زباله‌ها، کاشتن بوته‌های گل و آب دادن به آن‌ها و کاشتن نهال در اطراف کارخانه. در ابتدا همه کارهای او را بی فایده می‌دانند و معتقدند با یک گل بهار نمی شود، ولی دیده‌بان کوچک هم چنان به کارهای خود ادامه می‌دهد تا آمدن دوباره پرندگان را می‌بیند و آن وقت است که همه مردم با شادی فریاد می زنند: «با یک گل هم بهار می شود».

هدف نویسنده کتاب «با آسمان سرزمین من آشتی کنید» آشنایی خواننده کودک و نوجوان با طبیعت و محیط زیست و چگونگی حفظ و بهبود آن و تأثیر متقابل انسان و طبیعت بر یکدیگر است که در این داستان به خوبی بیان شده است.

والدین می‌توانند پس از خواندن کتاب «با آسمان سرزمین من آشتی کنید» با فرزند خود، در جمع خانواده گفت و گو کنند و ببینند آن‌ها چگونه می‌توانند مسئولیت و نقش خود را در حفاظت و بهبود محیط زندگی‌شان ایفا کنند و برای انجام آن نقشه و برنامه عملی طراحی کنند. از این طریق هر کودک می‌تواند «دیده‌بان کوچک»ی برای سرزمین خود شود و با امیدواری تغییری هر چند کوچک در محیط زندگی خود ایجاد کند.

درباره نویسنده کتاب با آسمان سرزمین من آشتی کنید

نسرین‌نوش امینی، نویسنده، مترجم و ویراستار است. کارشناسی ارشد زبان ‌و‌ادبیات فارسی خوانده است. کتاب کارت دعوت داری موش‌موشک؟ او برگزیده‌ی نخستین کارگاه خلق کتاب تصویری و اثر برگزیده شورای کتاب کودک و چهار لاک‌پشت پرنده شد. رمان بابابزرگ کله‌پشمکی و صورتی من او یکی از برندگان جشنواره‌ی پرنده‌ی آبی بود و داستان هندوانه‌ی بنفش او داستانِ برتر انجمن نویسندگان. کتک‌خور سلطنتی و کوهستان شارلاتان و مجموعه کارآگاه جرقه از آثاری است که ترجمه کرده است.

شناسنامه کتاب
نویسنده:
میترا آل یاسین (و دیگران)
ویراستار:
حمید گروگان
سال نشر:
۱۳۸۷
نگارنده:
فاطمه مرتضایی فرد

دانستنیهای اسلامی برای نوجوانان یک مرجع فوری است که سه جلد و درباره اسلام و مسائل اسلامی شامل موضوع های مختلفی مانند معرفی آثار و متون اسلامی، آشنایی با اشخاص و بزرگان اسلامی چون مراجع و علمای شیعه و همچنین معنای واژه ها وعبارت هایی که پس از انقلاب از سوی رهبران دینی و سیاسی ایران بکار برده شده است.

این اثر به عنوان نخستین دایره المعارف اسلامی برای نوجوانان که به مسائل اسلامی و دینی می پردازد پاسخگوی پرسش های نوجوانان درباره مسایل دینی خواهد بود. توضیح های که زیر هر مطلب آمده کافی و کامل است. این اثر از” آب” آغاز و با واژه “یهودا” به پایان می رسد. برخی از مدخل های آن با تصویر همراه است. کتاب مقدمه ای دارد که به چگونگی بازیابی و انجام کار اشاره می کند و به مخاطب کمک می کند تا اطلاعات را آسانتر پیدا کند. افزون بر این در مقدمه این اثر انواع دانشنامه ها هم برای آشنایی نوجوانان معرفی می شود.

شناسنامه کتاب
عنوان اصلی:
Vive le civisme!‎, ۲۰۰۷
نویسنده:
Sylvie Girardet
سیلوی ژیرارده
تصویرگر:
Fernando Puig Rosado
یوئیک روزادو
برگردان:
لاله ولیانی, راحله پورآذر
ویراستار:
آتوسا صالحی
سال نشر:
۱۳۹۶
نگارنده:
ماندانا کمالی سروستانی

کتاب «زنده باد حقوق شهروندی» از مجموعه کتاب‌های شهروندان کوچک است. سیلوی ژیرارده در اثری داستانی به موضوعات محافظت از زمین، همکاری، کمک و نظم و قوانین اجتماعی پرداخته است.

هدف نویسنده آشنایی مخاطب کودک با وظایفی است که یک شهروند به عهده دارد. هم چنین به اثرات رعایت نکردن این وظایف در زندگی اجتماعی توجه شده است.
کتاب «زنده باد حقوق شهروندی» با سازماندهی مناسب و روش غیرمستقیم و تصاویری که متن را همراهی می‌کنند به خوبی کودک را به انجام وظایف شهروندی خود برمی‌انگیزد. در انتهای هر داستان بخش‌های «خوب است بدانیم» برای کوچک‌ترها و «برای بزرگ‌ترها» قرار داده شده است که با دادن اطلاعات جالب و بیشتر و طرح فعالیت‌های کاربردی کتاب را مؤثرتر و مفیدتر کرده است.

مطالعه کتاب «زنده باد حقوق شهروندی» می‌تواند کودکان را با وظایف خود به عنوان شهروندی مؤثر آشنا کرده و آنان را برای زندگی در اجتماع بزرگ‌تر آماده کند.