مسابقات جهانی آسیا و اقیانوسیه- کیش ۲۰۱۸

چهاردهمین مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران و دومین دوره مسابقات آسیا و اقیانوسیه به مدت دو روز در جزیره کیش برگزار شد. این مسابقات در دوبخش ربات‌های واقعی بزرگسال و دانش‌آموزی در ۲۲ لیگ برگزارشد. دو هزار و ۲۰۰ نفر از ۱۵ کشور جهان در این مسابقات حضور داشتند.

مرتضی موسی خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم افتتاحیه مسابقات روبوکاپ آسیا اقیانوسیه در جمع خبرنگاران گفت: این مسابقات در دو بخش دانشجویی و دانش‌آموزی و در ۲۲ لیگ با حضور بیش از ۲۵۰ تیم از ۱۶ کشور جهان شامل مالزی، روسیه، سنگاپور، چین، ژاپن، آمریکا، انگلیس، برزیل، تایلند، استرالیا، آلمان، کره‌جنوبی، امارات، قزاقستان، افغانستان و تیم‌های قدرتمند جمهوری اسلامی ایران پیگیری می‌شود.

چانجیوچو رئیس فدراسیون روبوکاپ آسیا در مراسم افتتاحیه مسابقات روبوکاپ آسیا و اقیانوسیه گفت: ایران در حوزه روبوکاپ رشد بسیار خوبی داشته و این دانش خلاق در ایران پله‌های ترقی را طی کرده است.

وی افزود: امسال ایران میزبان دومین دوره از مسابقات روبوکاپ است و مسابقات روبوکاپ امسال در ۵ دسته برگزار می‌شود که تیم ایران در تمام حوزه‌ها کار کرده و دارای مقام است.

درحاشیه این مسابقات، هشتمین سمپوزیوم هوش مصنوعی نیز با حضور متخصصان و صاحب نظران علم رباتیک از جمله ایشی از دانشگاه کیوتو ژاپن برگزار شد.

این سمپوزیوم روز دوشنبه ۱۹ آذرماه در سالن همایش‌های جزیره‌ کیش برگزار و در این سمپوزیوم از بین ۷۰ مقاله، ۱۴ مقاله‌ برتر انتخاب و ارائه شد.

کسب مقام سوم لیگ کواسپیس پیشرفته مسابقات جهانی آسیا و اقیانوسیه- کیش ۲۰۱۸

افتخار مقام سوم  لیگ کواسپیس پیشرفته بخش سوپرتیم توسط دانش آموزان: کسری علی اکبر شیرازی، پوریا حجاریان کاشانی، علی طاهری، روزبه خرمی کسب گردید.

 این مسابقات در دو بخش دانشجویی و دانش‌آموزی با حضور بیش از ۲۵۰ تیم از ۱۶ کشور جهان مانند؛ مالزی، روسیه، سنگاپور، چین، ژاپن، آمریکا، انگلیس، برزیل، تایلند، استرالیا، آلمان، کره‌جنوبی  برگزار شد.
در بخش دانشجویی این دوره از مسابقات٬ شرکت‌کنندگان در ۲۲ لیگ؛ ربات امدادگر واقعی، ربات خانگی، ربات صنعتی، ربات فوتبالیست سایز کوچک، ربات فوتبالیست سایز متوسط، ربات فوتبالیست انسان‌نما، ربات فوتبالیست استاندارد پلت فرم، ربات پرنده، ربات زیردریایی، ربات شبیه‌ساز و ربات شبیه‌ساز امداد و همچنین در بخش دانش‌آموزی در لیگ‌های ربات امدادگر در بخش باز و لاین، ربات فضای مجازی در بخش فضای اولیه و ثانویه، ربات فوتبالیست سبک وزن، ربات فوتبالیست وزن آزاد، لیگ  Insita، لیگ Rescue و لیگ شبیه‌ساز با یکدیگر رقابت کردند.