مسابقات فیراکاپ ۲۰۱۹

مسابقات جهانی رباتیک فیرا (FIRA) که همه ساله در یکی از کشورهای جهان و به همت فدراسیون جهانی رباتیک فیرا برگزار می­ گردد، عرصه ­ای را برای به چالش کشیدن نسل جوان و محققان در زمینه ربات های متحرک خودمختار فراهم می کند. این امیدواری وجود داری که مسابقات رباتیک جهانی فیرا، که از سال ۱۹۹۶ برای اولین بار برگزار شده است و همچنین مسابقات آزاد آن که در یکی از کشورهای عضو این فدارسیون برگزار می ­گردد، علاقه مندی به رباتیک را در بین جوانان به وجود بیاورد.

به وسیله این مسابقات، فیرا امیدوار است که به جوانان برای درک بهتر از مفاهیم علمی و سیر تکاملی تکنولوژی کمک کند. فیرا معتقد است که برخی از این علاقه مندی ها، باعث افزایش مهارت های علمی و مهندسی می شود که در نهایت به نتایج تحقیقاتی می انجامد که به انسان ها در راه های مختلف خدمت ­رسانی می کند.

فیرا تا به حال در کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، برزیل، چین، فرانسه و کره­ جنوبی، تایوان، انگلیس و … به صورت سالیانه برگزار شده و هر ساله از سال ۱۹۹۶ پیشرفت چشمگیری داشته است. امروزه مسابقات فیرا به عنوان فستیوال رباتیک در دنیا شناخته می شود.

فدارسیون جهانی رباتیک فیرا در چهار بخش اصلی و با رویکرد کاربردی و صنعتی ربات­ ها فعالیت می نماید. FIRA AIR, FIRA Challenge, FIRA Sport  و FIRA Youth از بخش های عمده تشکیل دهنده مسابقات بوده که هر کدام دارای لیگ های مختلفی در خود می باشند. برگزاری کنفرانس بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی همه ساله همزمان با برگزاری این رویداد مهم جهانی، نشان از نگاه ویژه این فدارسیون به مباحث مهم علمی و کاربردی است.

با برگزاری مسابقات آزاد رباتیک جهانی فیرا در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران، که به عنوان مسابقات انتخابی این رقابت­ها برای تیم های ایرانی محسوب می­ شود، این فدراسیون بدنبال آن است که بتواند در راستای اهداف خود که اشاعه دانش رباتیک و هوش مصنوعی، نگاه به پرورش روحیه خلاقیت و نوآوری و در نهایت کارآفرینی در این حوزه است، بپردازد.

فیراکاپ آزاد ایران

با توسعه تکنولوژی های حوزه رباتیک و هوش مصنوعی در دنیا و نیاز به تربیت نیروی ماهر این حوزه در کشور، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) برنامه برگزاری ملی و بین المللی مسابقات علمی و کاربردی رباتیک و هوش مصنوعی را از سال ۱۳۸۸ کلید زد. با توسعه فضای بین المللی و استقبال تیم ها و گروه های ایرانی و خارجی از این رقابت ها، همکاری کمیته برگزاری مسابقات با فدارسیون جهانی رباتیک فیرا شکل گرفت و از سال ۱۳۹۲ مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) با عنوان فیراکاپ آزاد ایران توسعه یافت. نگاه ورزش محوری این مسابقات و درنظرگرفتن چالش های مختلفی که در این حوزه برای دانش رباتیک و هوش مصنوعی ایجاد میشود، می تواند بستری برای توسعه این علم در کشور و همچنین تربیت نیروی نسلی مهار و محرک اقتصاد دانش بنیان کشور ایجاد نماید.

مقام های برتر مسابقات فیراکاپ ۲۰۱۹

مقام دوم لیگ عبور از مانع و کسب مجوز حضور در مسابقات جهانی کره جنوبی ۲۰۱۹: کسری علی اکبر شیرازی، علیرضا آقایاری، مهرزاد ثامنی

مقام سوم لیگ هاکی روی چمن و کسب مجوز حضور در مسابقات جهانی کره جنوبی ۲۰۱۹ :  محمد امین رحمانی، ارشیا ایزدی، سروش مستوفی، دانیال صفاریان

مقام اول بخش سوپر تیم  لیگ عبور از مانع و کسب مجوز حضور در مسابقات جهانی کره جنوبی ۲۰۱۹: پارسا شیخعلیشاهی، علی پارسا پیرامون و محمدرضا درودیان

دانش و فناوری رباتیک و هوش مصنوعی به عنوان یکی از پیشران های موثر آینده بشری، همواره مورد توجه جامعه دانشگاهی و محققین علمی بوده است. کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) با همکاری وزارت علوم, تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ایفای نقش موثر در پیشبرد این مهم، هشتمین دوره جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد ایران را با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک فیرا (FIRA)، در تاریخ ۱۰ الی ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۷ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید. این مسابقات مرحله انتخابی مسابقات جهانی رباتیک فیرا ۲۰۱۹ بوده و تمامی علاقه مندان به حضور در این رقابت مهم بین المللی می بایست در مسابقات فیراکاپ آزاد ایران حضور بهم رسانند.