پنجمین جشنواره نوجوان خوارزمی

جشنوراهٔ خوارزمی نام یک جشنواره علمی در ایران است که توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار می‌گردد. نام این جشنواره از نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند مشهور ایرانی گرفته شده‌است. این جشنواره از سال ۱۳۶۶ به صورت بین‌المللی آغاز به کار نمود. سپس در سال ۱۳۶۸ با هدف جلب مشارکت دانش آموزان، بخش دانش‌آموزی نیز به آن اضافه گردید. پس از آن با طی ۱۰ سال فعالیت در حوزهٔ بین‌المللی اولین دورهٔ این جشنواره در قالب جشنوارهٔ جوان خوارزمی در سطح ملی با مشارکت وزرات آموزش و پرورش آغاز گردید. همچنین از سال ۹۳ بخش نوجوان خوارزمی نیز ویژهٔ دانش‌آموزان متوسطه اول به جشنواره افزوده شد.

جشنواره نوجوان خوارزمی ویژه دانش‌آموزان دوره اول متوسطه است که به آنها کمک می‌کند دانش و فناوری را با زندگی و فرهنگ جامعه خود مرتبط کنند، این جشنواره میل یادگیری و راه و روش یادگیری را به دانش‌آموزان می‌آموزد.

ارتقای دانش، مهارت و نگرش دانش‌آموزان در زمینه پژوهش و شیوه کشف و حل خلاقانه مسائل، فرصت‌آفرینی برای رشد و شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌های دانش‌اموزان و کمک به فرآیند هدایت تحصیلی آنها و ایجاد زمینه مناسب برای اجرای مطلوب برنامه‌های درسی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

مقام های برتر جشنواره نوجوان خوارزمی

دانش آموزان افتخار آفرین مقام های کسب شده به شرح زیر :

رتبه برتر استان تهران در رشته مقالات پژوهشی معماری:  امیرسالار ناصری، سینا اتحادیه

رتبه برتر استان تهران در رشته ادبیات فارسی: سپهر فکری

رتبه ممتاز استان تهران رشته زبان انگلیسی:  روزبه خرمی، ایلیا بیات ترک

رتبه برگزیده منطقه ایی رشته پژوهش پزشکی:  پارسا بیهقی، کوروش نجاتی

در این مرحله ۳۴۰ دانش اموز دختر و پسر دوره متوسطه اول از سراسر استان در ۶ محور ادبیات فارسی، مسابقات آزمایشگاهی، زبان انگلیسی، دست سازه، پژوهش و بازارچه‌های کارآفرینی با هم به رقابت پرداختند.