مسابقات جهانی آسیا و اقیانوسیه – مسکو – روسیه ۲۰۱۹

در دانشگاه بائومان مسکو یکی از بزرگترین مسابقات رباتیک و هوش مصنوعی تحت عنوان Robocup Asia Pasific 2019 برگزار شد. تیم های روسیه، ایران، استرالیا، هند،چین،کره،ترکیه، امارات متحده عربی، سنگاپور، تایلند و ژاپن شرکت داشتند.

هدف رسمی این پروژه این است که تا اواسط قرن ۲۱ تیم ربات های فوتبالیست کاملا مستقل و با توانایی امنسان باید مسابقه فوتبال را با رعایت قوانین فیفا از تیم پیروز جام جهانی ببرند.

جام آسیا و اقیانوس آرام، بلیط اصلی و شروع مسابقات جهانی ربوکاپ برای رباتیک های جوان است.

کسب مقام سوم در مسابقات جهانی ربوکاپ آسیا اقیانوسیه ( مسکو – روسیه ۲۰۱۹ )

افتخار کسب مقام سوم تیم رباتیک دبیرستان سلام اسلام در لیگ سوپر تیم کواسپیس پیشرفته در مسابقات جهانی ربوکاپ آسیا اقیانوسیه ( مسکو – روسیه ۲۰۱۹ )

توسط دانش آموزان: علیرضا آقایاری ، کسری شیرازی ، پوریا حجاریان ، محمدامین رحمانی ، سپهر تهرانچی فرد عزیزیان کسب گردید.

افتخار کسب مقام سوم تیم رباتیک دبیرستان سلام اسلام در لیگ ربات امدادگر پیشرفته در مسابقات جهانی ربوکاپ آسیا اقیانوسیه ( مسکو – روسیه ۲۰۱۹ )

توسط دانش آموزان: مهرزاد ثامنی ، علیرضا تاج بان ، سیدعلی طاهری ، سید هانی مهدوی فر عزیزیان کسب گردید.

این رقابت ها به چهار مسابقه اصلی تقسیم می شود که هر کدام مجموعه ای از چند لیگ را تشکیل می دهند:

بخش RoboCupSoccer ( فوتبال ربوکاپ) شامل : لیگ شبیه سازی Simulation League ، لیگ ربات های اندازه کوچک Small Size League، لیگ ربات های اندازه متوسط Middle Size League، لیگ ربات های استاندارد،  وقتی کل تیم ها از ربات های یکسان تشکیل شده اند و همچنین لیگ ربات های انسان نما Humanoid League  است.بخ

رقابت های امداد و نجات RoboCupRescue  شامل : لیگ ربات های امدادگر RoboCupRescue Robot League  ( ربات ها با ویژگی های مخصوصی طراحی شده اند که در مدل های شبیه سازی شده مناطق فاجعه ، به جستجوی قربانیان، شناسایی علائم حیاتی آنها و تهیه نقشه منطقه با علائم مکان قربانیان می پردازند)، لیگ شبیه سازی امداد و نجات  Rescue Simulation League ( رقابت ها بین برنامه های شبیه سازی ربات ها و الگوریتم های مختلف نرم افزاری مربوط به جستجو، جهات محل و کار در مناطق بلایای طبیعی است).

حداقل سن تیم نوجوانان هفت سال است. شرکت کنندگان در سن ۲۰ سال و بزرگتر نمی توانند در لیگ های نوجوانان شرکت کنند. در بخش ربوکاپ نوجوانان Primary سن شرکت کنندگان باید کمتر از ۱۳ سال باشد. در بخش ربوکاپ نوجوانان  Secondary محدودیت سنی شرکت کنندگان ۱۳ سال و بالاتر است.

برای روسیه برگزاری مسابقات منطقه ای ربوکاپ آسیا- اقیانوس آرام اولین تجربه در سطح بین المللی بود.

رئیس RoboCup Asia-Pacific ، آقای چانجی جو (اهل سنگاپور) خاطر نشان می کند که برای روسیه برگزاری مسابقات، یک شانس و فرصت عالی برای دانش آموزان روسیه و دانشجویان است تا پتانسیل خود را نشان داده و موقعیت و وضعیت یک کشور فناوری را بدست آورند، جایی که فعالانه رباتیک ها و هوش مصنوعی در حال توسعه و پیشرفت است.

“این اولین مسابقات ربوکاپ در روسیه است و بسیار مهم ارزیابی می گردد. این مسابقه به شرکت کنندگان از کل جهان این امکان را می دهد که روسیه را دیده و موسسات آموزشی آنرا ارزیابی نمایند. این میدان ، دانشگاه مهندسی عالی و سطح بالایی است. خوب است که اکنون نه تنها در روسیه بلکه در خارج از کشور هم در خصوص آن مطلع بوده و آنرا می شناسند.

بیش از ۱۰۰۰ نفر از ۲۴ کشور برای شرکت در مسابقات Robocup Asia Pasific به مسکو آمدند ( کلا در مسابقات ۱۸۹ تیم از ۱۲ کشور منطقه حضور داشتند). در یک چهارم فینال علاوه بر تیم روسیه ، نمایندگان استرالیا، هند، چین، کره، ترکیه، امارات متحده عربی، سنگاپور، تایلند، ایران و ژاپن شرکت داشتند.